TEDARİK ŞİRKETİNİ DEĞİŞTİRİRSEM ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞAR MIYIM?

You are currently viewing TEDARİK ŞİRKETİNİ DEĞİŞTİRİRSEM ELEKTRİK KESİNTİSİ YAŞAR MIYIM?

Serbest Tüketiciler Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından belirlenen kriterlere göre elektrik tedarikçilerini serbestçe değiştirebilirler. Bu süreçte yeni tedarikçisini seçen abonelerin sıklıkla sorduğu sorulardan biri elektrik kesintisi yaşayıp yaşamayacaklarıdır.

Elektrik hizmetini daha uygun fiyatlarda almak isteyip tedarikçisini değiştiren aboneler, bu değişim işlemleri sırasında elektrik kesintisi yaşamazlar. Elektriğin geldiği altyapı aynı olduğu için değişim sadece iletilen faturanın ve fatura ödemesinin yapılacağı şirkete ilişkin bir değişimdir. Bu nedenle elektrik kesintisi söz konusu değildir.

Tedarikçi değiştirme süresi, yeni tedarikçiniz ile ay içinde hangi günlerde sözleşme imzaladığınıza ve yeni tedarikçinizin Elektrik Piyasaları İşletme AŞ’ye (EPİAŞ) ne zaman başvuru yaptığına göre değişir.

Tedarikçi değiştirme ve serbest tüketicilik başvuru kaydının EPİAŞ tarafından onaylanması gerekir. Kayıt işlemlerini tedarik şirket yapar.

  • Başvuru ayın 6’sından önceki son iş günü sonuna kadar tedarik şirketi tarafından yapılırsa, ertesi ay yeni tedarikçiden indirimli elektrik almaya başlarsınız.

Bu aralıkta, elektrik kesme/açma gibi bir işlem yapılmadan, sadece sistem üstünde aboneye fatura kesen tedarik şirketi değiştiği için elektrik kesintisine neden olacak bir durum oluşmaz.

Dolayısıyla, serbest tüketici konumunda olan elektrik abonesi, indirimli elektrik satışı yapan herhangi bir tedarik şirketi ile anlaşırsa, elektrik kesintisi yaşamaz.