REAKTİF CEZA ORANI NEDİR? NASIL HESAPLANIR?

You are currently viewing REAKTİF CEZA ORANI NEDİR? NASIL HESAPLANIR?

Günümüzde evlerde ve bazı işyerlerinde reaktif ceza uygulanır. Bu aktif reaktif ceza oranları elektrik piyasası müşteri hizmetlerince belirlenir. Sınırı aşan tesislere elektrik tüketimi kadar ceza uygulanır. Ancak bağlantı gücünü 9 KVA geçtiği halde sayaç takılmamış ise %90 reaktif tüketmiş gibi büyük oranda ceza uygulamasına maruz kalırsınız. Bu cezayı ödemek ise zorunludur.

Aktif Reaktif Ceza Oranları Nelerdir Nasıl Hesaplanır?

Firma veya tesislerde Bağlantı gücü 9 KVA’nın üzerinde ise fazla reaktif enerjisini önlemek için bir kombi sayaç takılması zorunlu hale gelmiştir. Ayrıca bağlantı gücü 50 KVA üzerinde olan tüm tesisler iş yerleri için kompanzasyonu olması gerekir. Bu şekilde fazla reaktif elektrik akımı önlenmiş olur. Bağlantı gücü 50 KVA altında ise endüktif reaktif cezası %33’dür. Yine bağlantı gücü 50 KVA’nın altında olan bir tesisin kapasitif reaktif ceza oranı %20’dir. Yine bir tesisin bağlantı gücü 50 KVA endüktif üzerinde ise %20, 50 KVA üstünde kapasitif reaktif ceza sınırı ise %15 olarak belirlenmiştir. Buradaki endüktif demek elektriğe bağlı motor demektir. Kapasitif ise flüoresan lamba gibi aletleri kapsar.  Aktif reaktif ceza oranları hesaplaması ise şu şekildedir. Elektrik faturasında endüktif reaktif ve kapasitif reaktif ayrı olarak gösterilmektedir. Endüktif enerji tüketilen aktif enerjiye bölündüğünde endüktif reaktif enerji bulunur. Kapasitif ise enerji tüketimi ile aktif enerji tüketime bölünerek kapasitif reaktif oranı bulunur. Bu hesaplanan oranlar ceza sınırını aşıyorsa tüketilen reaktif enerji bedeli ceza olarak faturaya yansır. Hem kapasitif hem de endüktif aşmış ise büyük olanın oranına göre ceza uygulaması yapılır.

Aktif Reaktif Ceza Oranları Nasıl Anlaşılır Neler Yapmanız Gerekir?

Tüketiciler genellikle bu aktif reaktif ceza oranları dikkate almadan sadece sonuçtaki toplam borcu dikkate alırlar. Elektrik faturasının fazla gelmesinin sebebini genellikle anlayamazlar. Elektrik sayaçları endektif, aktif ve kapasitif oranlarının hepsini ölçmeye yarar. Tüketim tutarının yanında endektif ve kapasitif genellikle boştur. Eğer bu alanlar boş değil de fiyat belirlenmiş ise kompanzasyon arızalı demektir. Acilen tamir ettirmeniz gerekir. Aksi taktirde her ay reaktif ceza ödemek zorunda kalırsınız. Bunlar gibi elektrik faturanıza reaktif ceza geliyorsa bize ulaşarak hızlı bir şekilde evlerinize veya firmanıza gelerek hizmet veriyoruz.